Pozdravljen/a!
Prisrčno te vabim k sodelovanju v raziskavo, ki jo pripravljam študentka Marjeta Malovrh v okviru svojega magistrskega dela na področju biopsihologije, v sodelovanju s Plesnim Epicentrom, zavodom za plesno vzgojo, izobraževanje, umetnost in prosti čas, pod mentorstvom dr. Nuše Zadravec Šedivy ter dr. Urše Mars Bitenc.
V sklopu magistrskega dela raziskujem vpliv plesno-gibalne intervencije na utelešenje in čustveno regulacijo.
Pod sloganom “Začuti svoj ritem: Raziskava plesno-gibalne intervencije za utelešenje in čustveno regulacijo” želim ozaveščati o pomembnosti plesa kot orodja za izboljšanje telesnega zavedanja ter regulacije čustev.
Utelešenje predstavlja idejo, da naše misli in občutki vplivajo na naše fizično počutje. To pomeni, da naš um in telo delujeta skupaj, kar vpliva na to, kako razumemo svet okoli sebe. Utelešenje bom v raziskavi merila preko sposobnosti zaznavanja telesnih občutkov (npr. srčni utrip, dihanje), kar imenujemo tudi interocepcija.
Regulacija čustev pa opisuje procese, s katerimi posamezniki nadzorujejo in prilagajajo svoja čustva.
Za več informacij nam pišite na 89212063@student.upr.si ter možnost prijave, klikni na link: Klikni tukaj za prijavo
Namen raziskave je preučiti, kako plesno-gibalna delavnica vpliva na zaznavanje notranjih telesnih signalov in na uravnavanje čustev pri odraslih.
Cilj raziskave je ugotoviti ali plesno-gibalna delavnica lahko izboljša zaznavanje teh telesnih signalov in pomaga pri boljšem uravnavanju čustev pri odraslih.
Kaj lahko pričakuješ:
Raziskava bo potekala v obliki štirih plesno-gibalnih delavnic s terapevtsko vsebino, ki jih bo izvajala specialistka za Pomoč z umetnostjo ter ustanoviteljica Plesnega Epicentra Neva Kralj. Raziskava vključuje intervencijsko in primerjalno skupino. Za delavnico ni potrebno plesno predznanje.
- INTERVENCIJSKA SKUPINA
- Pričakujemo udeležbo na štirih plesno-gibalnih delavnicah, vsaka trajajoč 90 minut. Na delavnicah boste s pomočjo plesno-gibalnih tehnik krepili telesno zavedanje, zaznavanje notranjih telesnih signalov (interocepcijo) in s tem tudi uravnavanje čustev.
- Poleg tega se pričakuje udeležba na reševanju vprašalnikov, kar bo trajalo med 10 in 15 minut. Vprašalnike boste reševali pred začetkom prve delavnice in ob koncu zadnje delavnice.
- Prav tako pričakujemo udeležbo na intervjuju, ta bo trajal od 10 do 20 minut. Intervju bo izveden po zaključeni zadnji delavnici in po zadnjem reševanju vprašalnikov.
- PRIMERJALNA SKUPINA
- Pričakujemo udeležbo na dvokratnem spletnem reševanju vprašalnikov, ki bo trajalo med 10 in 15 minut. Vprašalnke boste reševali 18.6. ter 26.6.2024.
- Povabljeni ste, da se udeležite tudi zahvalne delavnice, ki se bo za vašo skupino izvedla 1.7.2024 in bo trajala 90 minut.
Celotna raziskava bo potekala v prostorih Plesnega Epicentera v Ljubljani (Tbilisijska 59 D, 1000 Ljubljana).
Datumi in ure delavnic
- Torek, 18.6. ob 19:30 – 21:00
- Petek, 21.6. ob 17:30 – 19:00
- Ponedeljek, 24.6. ob 19h – 20:30
- Sreda, 26.6. ob 19:00 – 20:30
- Ponedeljek, 1.7. ob 18:00 – 19:30 (zahvalna delavnica za primerjalno skupino)
Kakšni so pogoji za prijavo:
- Starost nad 18 let
- Odsotnost diagnosticiranih duševnih motenj
- Odsotnost težav s telesno gibljivostjo
- Aktivna udeležba na VSEH pričakovanih aktivnostih
Sodelovanje v raziskavi je prostovoljno, v kolikor bo raziskava negativno vplivala na vaše duševno ali fizično zdravje pa lahko iz raziskave tudi izstopite.
Skrb za zaupnost podatkov:
Vaše podatke bom obravnavala zaupno in jih bom uporabila izključno v okviru raziskave. Vaša zaupnost bo zagotovljena s pomočjo raziskovalnih šifer, do katerih bom dostopala le raziskovalka.
Magistrska naloga bo objavljena v znanstveni reviji ter v repozitoriju univerze, pri čimer bodo predstavljeni skupinski rezultati in tako ne bo možnosti prepoznave posameznnika.
Pred začetkom raziskave, boste podpisali obveščeno soglasje. To bo preverjalo, da:
- se strinjate z glasovnim snemanjem intervjuja v okviru raziskave in razumete, da bodo posnetki služili izključno za analizo rezultatov magistrskega dela.
- se boste v primeru, da ste del Intervencijske skupine aktivno udeležil vseh štirih delavnic, reševanja vprašalnikov ter intervjuja.
- se boste v primeru, da ste del Primerjalne skupine udeležil obeh spletnih reševanj vprašalnikov.
Potek raziskave:
- V postopku prijave bom preverjala pogoje za prijavo. Ko boste izpolnili celoten vprašalnik, boste vključeni v bazo potencialnih udeležencev raziskave.
- V kolikor boste ustrezali pogojem raziskave, boste preko e-mail sporočila prejeli svojo raziskovalno šifro.
- Nato boste prejeli e-mail s spletnimi verzijami dveh vprašalnikov, ki bosta merila vaše zaznavanje notranjih telesnih signalov in uravnavanje čustev.
- Ko boste rešili vprašalnike boste na e-mail dobili informacijo o dodeljenosti v skupino ter podrobna navodila izvedbe nadaljne raziskave.