Piše: Neva Kralj
»Obstajajo bližnjice do sreče in ples je ena izmed njih«, so navdihujoče in privlačne besede avstrijske pisateljice Vicki Baum, poznane po noveli Grand Hotel, po kateri so posneli film ter konec 20. stoletja tudi muzikal. Ples je v razvoju dečkov in mladostnikov pogosto zapostavljen, manj pomemben ali celo »ples ni za fante«. Pa vendar mnogi fantje, ki so izkusili ples, ustvarjalni gib in izražanje s telesom, povedo prav nasprotno.
Zakaj plešem? Kaj mi pomeni ples? Kakšne barve je ples? … »Ker me zabava in je zabaven in ker mi je zelo zelo všeč. Ples je povezanost gibov, uživanje in kombinacija lepih gibov, je nekaj lepega in je igra. Ples je mavrične barve, take, katerekoli si želiš.« In kakšne oblike je ples za fante? … »Razgibane, razbite, sodobne oblike plesalca, ki ga pleše. Ples je nekaj hitrega.«
Razmišljanja mladih fantov, ki so doživeli ples, nas s svojimi besedami opozarjajo na enakovredne in enakopravne prednosti in vrednosti plesa v sodobnem času – ne glede na spol, kulturno ozadje ali sposobnosti. Ples pomeni in omogoča razvedrilo in sprosti, osvobaja, razgiba in povezuje telo, ustvarja pripadnost in prijateljstva, je igranje s telesom in igra v gibanju, nagovarja k estetiki, predvsem pa je zabaven in zabava. To osrečuje. Fantje imajo radi tek, premete, prevale, skoke, stoje, sklece … in plešejo. In dodajamo … skozi osnove plesnih tehnik, plesno-gibalnih iger in vodene improvizacije “fantovskih” vsebinskih podlag, osvajajo elemente plesa, spoznavajo in presegajo meje zmogljivosti, moči, hitrosti in gibčnosti, ki jih lahko prenesejo tudi v svoje najljubše športe. Poudarek plesne ure je na spoznavanju naravne inteligence telesa in izražanje samega sebe skozi ples. Ne na tekmovalnosti, ki jo je svet poln. Ali si lahko želimo še kaj boljšega za naše otroke?